Navigácia

Navigácia

Špeciálna základná škola Stránky počas výučby dištančného vzdelávania Poradné orgány školy Metodické združenie Výchovný poradca Záujmové vzdelávanie

Špeciálna základná škola

Špeciálna základná škola

 

Špeciálna základná škola je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy v Lipanoch. Zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sa pre svoje postihnutie nemôžu bez špeciálneho prístupu úspešne vzdelávať v bežnej základnej škole.

          Cieľom výchovy a vzdelávania školy je rozvíjanie individuálnych schopností a predpokladov žiakov s mentálnym postihnutím tak, aby si  osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalšiu profesionálnu prípravu, aby si vedeli vytvoriť správne postoje a dobrý vzťah k ostatným ľuďom, k sebe samému a životnému prostrediu, aby boli pripravení na praktický život tak, aby sa mohli prirodzene integrovať do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou. Celé výchovné pôsobenie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej a fyzickej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť pre praktický život.

                Obsah vzdelávania je prispôsobený druhu a stupňu postihnutia žiakov, na základe čoho je škola vnútorne diferencovaná na vzdelávacie varianty A, B, C a vzdelávanie žiakov s autizmom.

 

Variant A

je určený pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Vzdelávanie trvá 9 rokov. Po ukončení žiak získa primárne vzdelanie a môže pokračovať v štúdiu na odbornom učilišti určenom pre žiakov s mentálnym postihnutím, schválených v sieti SŠ vydanej MŠVVaŠ SR.

Medzi hlavné metódy  a priority kladieme:

  • Individuálny prístup ku každému žiakovi.

  • Vzdelávanie v oblasti najmodernejších technológií – IKT technológie.

  • Prostredníctvom krúžkovej činnosti na škole vedieme žiakov k rozvíjaniu ich talentu, nadania, ale i zdravého spôsobu života.

  • Plne kvalifikovaný personál predpokladá poskytovanie kvalitného vzdelávania žiakov s profesijným záujmom o ich vzdelanie a ďalšie uplatnenie sa v živote i na trhu práce.

 

Variant B

  • Poskytujeme aj vzdelávanie žiakom so stredným stupňom mentálneho postihnutia.

  • K vzdelávaniu žiakov pristupujeme veľmi individuálne pri zachovaní nízkeho počtu žiakov v triede pre  kvalitnejšiu a plnohodnotnejšiu prácu s každým žiakom.

  • Aj keď nevytvárame IVP pre každé dieťa zvlášť, ale u každého postupujeme podľa jeho možností a schopností.

  • Každý žiak postupuje svojim tempom a naplno venujeme pozornosť tým oblastiam, ktoré sú pre daného žiaka problematické a potrebujú viac času na výklad i nácvik.

  • Plne kvalifikovaný personál je predpokladom poskytovania kvalitného vzdelávania týchto žiakov s profesijným záujmom o ich vzdelanie a ďalšie uplatnenie sa v živote i na trhu práce.

Dĺžka výchovy a vzdelávania

Špeciálna základná škola – variant B má desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

Po skončení základnej školy môžu žiaci pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole,schválených v sieti SŠ vydanej MŠVVaŠ SR.


 

Variant C

ŠZŠ poskytuje aj vzdelávanie žiakom s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a žiakom s kombinovaným postihnutím.

  • V tomto variante pracujeme výlučne podľa individuálnych vzdelávacích programov

            (IVP), ktoré zohľadňujú aktuálny zdravotný stav žiaka.

  • IVP  vypracováva triedny učiteľ pre každého žiaka  zvlášť na I. a II.  polrok.

  • Pri organizácii vyučovania sa odporúča predovšetkým blokové vyučovanie.

  • Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti žiakov sú členené do kratších časových úsekov.

  • Dĺžka časových úsekov sa stanovuje individuálne.

 

Dĺžka výchovy a vzdelávania

Variant C má desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku (podľa § 22 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z .).

Na základe výsledkov svojich individuálnych schopností a možností je žiak pripravený na ďalšie vzdelávanie v praktickej škole.

 

 

Vzdelávanie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím (PVP s MP)


Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími PVP s MP je rozvinutie kľúčových kompetencií (spôsobilostí) na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti.

Autizmus je závažná pervazívna vývinová porucha, ovplyvňuje fungovanie dieťaťa, jeho schopnosť prispôsobiť sa a pod. Narušená je hlavne oblasť sociálnej interakcie, komunikácie a vnímania a je spojená so stereotypným správaním. Žiaci s autizmom alebo ďalšími PVP s MP sa vzdelávajú podľa individuálneho vzdelávacieho programu (IVP), ktorý sa prispôsobuje ich úrovni a schopnostiam. Je flexibilný, prispôsobený individuálnym potrebám každého žiaka.

Program a metódy vzdelávania

Program TEACCH kladie dôraz na:

  • štrukturalizáciu - organizácia/usporiadanie fyzického prostredia/času, ktoré sa tak stávajú prehľadnými a tým sa uľahčuje porozumenie situácie),

  • vizualizáciu - slovný pokyn sa doplní vizuálnou, názornou inštrukciou/pomôckou a tým sa uľahčí jeho porozumenie.

Dominantnou vyučovacou metódou je hra s cieľom žiakov pozitívne motivovať, mobilizovať ich aktivitu, sprostredkovávať poznatky a pretvárať ich na vedomosti, fixovať ich a preverovať.Metódy a formy práce, ich logické usporiadanie a kombinovanie si volí učiteľ podľa predmetu a konkrétnej situácie v triede so zameraním na motiváciu a usmernenie žiakov na vyučovaní a učení. Prevláda individuálny prístup (činnosť učiteľa s jedným žiakom) a skupinová činnosť ostatných žiakov s asistentom učiteľa.

 

Dĺžka výchovy a vzdelávania

Základná škola pre žiakov s autizmom alebo ďalšími PVP s MP má deväť ročníkov, s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Vzdelávanie žiaka sa v závislosti od jeho zdravotného stavu môže v základnej škole predĺžiť až do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕši 18. rok svojho veku (§ 22 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z.).

Na základe výsledkov svojich individuálnych schopností a možností je žiak pripravený na ďalšie vzdelávanie a prípravu na povolanie v praktickej škole alebo v odbornom učilišti.

 

 

Súčasti školy:

 

Školský klub detí pri ŠZŠ – zabezpečuje pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú  dochádzku výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania.

 

Školský klub detí (ŠKD) je súčasťou Špeciálnej základnej školy, ktorú navštevujú deti s mentálnym postihnutím alebo deti s viacnásobným postihnutím, pričom MP je dominantné. ŠKD nadväzuje na výchovno-vzdelávaciu činnosť ŠZŠ a v čase mimo vyučovania poskytuje plnohodnotné využívanie voľného času MP deťom všetkých stupňov MP (variant A, B, C).

Výchovno-vzdelávacia činnosť sa realizuje podľa výchovného programu.

ŠKD má zriadené1 oddelenie s počtom 8 žiakov, s ktorými pracuje 1 kvalifikovaná vychovávateľka a 1 asistentka učiteľa – kvalifikovaná liečebná pedagogička 1.stupňa.

Poplatok za ŠKD: mesačne 2 eurá

Výchova v školskom klube detí je jednou z najvýznamnejších foriem starostlivosti o deti v čase mimo vyučovania.

Činnosť v školskom klube detí rozvíja u detí dôležité zručnosti pre život v spoločnosti a prostredníctvom aktivít mimo vyučovania ho vybavuje potrebnými vedomosťami a zručnosťami, ale tiež vlastnými názormi. Žiaci sa v školskom klube detí učia žiť v kolektíve, spolupracovať a tolerovať individualitu ostatných. Najväčšiu úlohu tu hrá vhodná motivácia, radosť z činnosti, ctižiadosť, zvedavosť, túžba po poznaní.

Hlavným cieľom výchovného procesu je rozvoj kľúčových kompetencií žiaka, postupné doplňovanie kompetencií získaných v rodinnej výchove a vo vyučovacom procese. Snažíme sa pôsobiť na zážitkovú činnosť a prepojenosť  s reálnymi životnými situáciami v ŠKD. Súbor schopností, poznatkov a zručností vytvára ich postoje a hodnoty v ďalšom živote.

Hlavnou činnosťou v ŠKD je nenáročná záujmová činnosť zameraná na prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie záujmov žiakov v čase mimo vyučovania, na oddychovú a relaxačnú činnosť v týchto oblastiach:

  • rekreačná činnosť,

  • odpočinková činnosť,

  • záujmová činnosť,

  • príprava na vyučovanie.

Pri vyberaní činnosti pre deti pamätáme na ich motiváciu. Nezabúdame na pozitívne hodnotenie pri každej činnosti a aj pri najmenšom úspechu oceňujeme ich prácu.

Rozmanitosťou aktivít sa deťom snažíme zabezpečiť zmysluplné, účelové a tvorivé využitie času mimo vyučovania počas celého roka.

 

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva – poskytuje komplexnú špeciálno-pedagogickú činnosť, diagnostickú, psychologickú, poradenskú, rehabilitačnú, preventívnu, metodickú, výchovno-vzdelávaciu a inú odbornú činnosť a súbor špeciálno-pedagogických intervencií deťom so zdravotným postihnutím s cieľom dosiahnuť optimálny rozvoj ich osobnosti a sociálnu integráciu.

 

Hlavné činnosti CŠPP:

  • Depistáž zameraná na včasné vyhľadávanie a evidenciu detí a mládeže so ŠVVP.

  • Komplexná psychologická diagnostika zameraná na vyšetrenie intelektu, osobnostných      predpokladov, schopností a následnú psychologickú terapiu.

  • Komplexná špeciálnopedagogická diagnostika zameraná na určovanie špeciálnopedagogickej diagnózy a špeciálnopedagogickej prognózy s následným definovaním potrieb a špeciálnopedagogických postupov.

  • Komplexná špeciálnopedagogická rehabilitácia.

  • Poradenská a osvetová činnosť

 

Filozofia  Špeciálnej základnej školy

  • Vychádzame z potrieb dieťaťa a jeho schopnosti

  • Uplatňujeme individuálny prístup

  • Dbáme na to, aby dieťa i rodič bol spokojný s prácou učiteľa

  • Propagujeme vysokohodnotný špeciálno-pedagogický prístup

  • Vyučovacie hodiny vedieme v priateľskej a tvorivej atmosfére

Práve uvedomenie si, že vyučovať neznamená odovzdávať žiakom poznatky, ale spôsobovať u žiakov radosť učiť sa v prirodzených podmienkach školy, potvrdzuje opodstatnenie vytvoriť také vzdelávacie prostredie (neprítomnosť ohrozenia – bezpečnosť a dôvera, zmysluplný obsah, možnosť výberu, primeraný čas, spolupráca, okamžitá spätná väzba, zvládnutie učiva), v ktorom budú vytvorené optimálne podmienky pre vytváranie vzťahov k sebe, k iným ľuďom a svetu tak, aby sa škola stala súčasťou života a život súčasťou školy a aby žiak v procese učenia získal kompetencie a to najmä v oblastiach komunikačných schopností, verbálnych a písomných spôsobilostí, využívania informačno-komunikačných technológií, komunikácie v štátnom jazyku, matematickej gramotnosti a kompetencie v oblasti technických prírodných vied a technológií, k celoživotnému učeniu, sociálne (personálne a interpersonálne) kompetencie, občianske kompetencie a kultúrne kompetencie.

 

 

 

ŠZŠ  bude  pokračovať v napĺňaní vízie:

 

  • „Vytvárať školu šťastných detí, zameranú na efektívny proces učenia sa v čistom, zdravom a bezpečnom prostredí“, pretože sme tu pre žiaka a to pre každého, aj pre toho menej zdatného, pretože každý žiak je iný, jedinečný.

  • Pripravovať našich žiakov tak, aby získali potrebné vedomosti a zručnosti pre svoj osobnostný rozvoj a začlenenie sa do spoločnosti v čo najväčšej možnej miere.

 

 

Naďalej budeme:

 

  • rešpektovať individuálne potreby detí a rodičov a rozvíjať učebné programy a metódy práce, ktoré uľahčia žiakom integráciu do spoločnosti, získaním kompetencií

  • dopĺňať materiálno-technické didaktické vybavenie školy

  • udržiavať estetickú úroveň priestorov školy, ktorá zároveň pozitívne rozvíja emocionálne a estetické cítenie, tvorivosť a kreativitu žiakov

  • podporovať vzdelávanie zamestnancov a nové alternatívne formy vyučovania, vytvárať dostatočný priestor pre vlastnú samostatnosť zamestnancov, podporovať rozvoj chýbajúcich, alebo menej rozvinutých kompetencií zamestnancov

  • organizovať spoločenské podujatia, školské slávnosti, dni otvorených dverí, ktoré budú spojené s prezentáciou schopností a zručností žiakov

  • podporovať činnosť CŠPP a skvalitňovať jej služby pre klientov i rodičov

 

Silné stránky ŠZŠ

 

  • Flexibilnosťou ponuky vzdelávania poskytujeme výchovu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s mentálnym postihnutím spôsobom primeraným a prispôsobeným stupňu ich postihnutiu, s prihliadnutím na ich danosti, schopnosti a záujmy  tak, aby sa uplatnili v živote spoločnosti, prípadne úspešne ďalej študovali v odbornom učilišti alebo v praktickej škole.

  • Máme kvalifikovaných pedagogických zamestnancov, ktorí sú tvoriví, flexibilní, kreatívni a stabilní.

  • Realizujeme pestré školské a mimoškolské aktivity, záujmové krúžky, prácu žiakov v školskom časopise, zapájanie sa do výtvarných, športových, speváckych, tanečných... súťaží.

  • Máme dobré podmienky na zavádzanie a rozvíjanie IKT, výborné materiálno-technické a didaktické vybavenie školy, areál, ktorý slúži na športové aktivity, relaxáciu a vyučovanie pracovného vyučovania,vysokú estetickú úroveň priestorov školy, ktorá pozitívne rozvíja estetické a emocionálne cítenie žiakov.

  • Školu propagujeme cez výstavy, súťaže, náčuvy a prax študentov

 

Slabé stránky ŠZŠ:

  • pretrvávajúce záškoláctvo žiakov,

  • nedostatočná komunikácia a spolupráca s rodičmi rómskych žiakov aj napriek veľkej iniciatíve školy,

  • slabá podpora a zaangažovanosť zo strany rodičov,

  • zlé sociálne prostredie a nezáujem rodičov väčšiny žiakov

 

 

Možnosti školy:

 

  • zvyšovanie možností využívať inovačné edukačné programy so zameraním na zážitkové učenie, aktivitu a slobodu žiaka,

  • zvyšovanie možností využívať IKT vo výchovno-vzdelávacom procese,

  • rešpektovanie učebných štýlov žiakov,

  • aplikácia aktivizujúcich vyučovacích metód, nových stratégií a foriem,

  • zvyšovanie záujmu o školu,

  • zlepšenie podpory a spolupráce s rodičmi a s verejnosťou,

  • modernizácia učební, didaktických pomôcok,

  • využitie areálu na športové a relaxačné účely,

  • získanie grantov a nenávratných finančných prostriedkov na modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu,

  • propagácia školy na verejnosti.

 

Charakteristika žiakov

Pri výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím sa uplatňujú  špecifické potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov. ŠZŠ poskytuje  výchovu a vzdelávanie:

  • pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia - variant A,

  • pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia - variant B,

  • pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia  v kombinácii s iným postihnutím vzdelávaných podľa IVVP - variant C

  • pre žiakov s autizmom s MP.

 

Školu navštevujú žiaci z mesta Lipany, Sabinov a z okolitých obcí Rožkovany, Milpoš, Kamenica, Krivany, Oľšov, Torysa, Vysoká, Tichý Potok, Orlov, Krásna Lúka, Pečovská Nová Ves, Čirč. V škole prevládajú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia škola zabezpečuje rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností v záujme zlepšenia dochádzky a školskej úspešnosti. Skúsenosti ukazujú, že práca so žiakmi s špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami si vyžaduje individuálny prístup.  

Pozitívom školy je, že  väčšina žiakov dodržuje školský poriadok  a v správaní je hodnotená stupňom veľmi dobrý. Žiaci sa aktívne zapájajú do rôznych školských a mimoškolských akcií, aktívne sa podieľajú na úprave exteriérov a interiérov školy, čo sa prejavuje aj na celkovej úprave tried a celého areálu školy.

Vyskytujú sa však aj prípady porušovania školského poriadku, najčastejšie sú to prípady pretrvávajúceho záškoláctva, agresívne správanie, vulgárne vyjadrovanie, nerešpektovanie pokynov vyučujúcich,  ojedinele fajčenie v areáli školy. Aj s týmito javmi si musí škola poradiť.

Žiakom s problémovým správaním, ktorým bolo udelené pokarhanie triedneho učiteľa, pokarhanie riaditeľa školy alebo znížená známka zo správania sa individuálne venuje sociálny pedagóg a  výchovný poradca.  Ukazovateľom dobrého  výchovného vedenia je, že žiakov s kladným vzťahom ku škole, k povinnostiam a rešpektovaním školského poriadku a šírenia dobrého mena školy je viac ako tých , ktorí školský poriadok porušujú.

            Pri hodnotení prospechu žiakov je pozitívnym javom to, že väčšina žiakov prospieva a postupuje do ďalšieho ročníka.

            Aj naďalej však bude potrebné venovať zvýšenú pozornosť  žiakom s pridruženými psychickými problémami a záškoláctvu. Pozitívnou motiváciou, v  záujmových útvaroch, formou tvorivých činností, budeme viesť žiakov k aktívnemu a zmysluplnému využívaniu voľného času, aby sme tak predchádzali nežiaducim patologickým javom.

 

Charakteristika pedagogického zboru

             Pedagógovia ŠZŠ Lipany predstavujú stabilizovaný, odborne i pedagogicky kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu.

             Vedenie školy podporuje vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ako súčasť ich kariérneho rastu s cieľom zvyšovania kvality výchovy a vzdelávania žiakov školy. Toto vzdelávanie sa realizuje podľa Plánu kontinuálneho vzdelávania na príslušný rok, v súlade s požiadavkami, zameraním  školy a využiteľnosťou v praxi.

             Prioritnou úlohou školy je vytvorenie takých podmienok, aby každý pedagogický zamestnanec mal záujem  neustále sa vzdelávať a zdokonaľovať.

             Ďalšie vzdelávanie je zamerané predovšetkým na udržanie a zvyšovanie pedagogických kompetencií zamestnancov.

             Vo vyučovacom procese pôsobia asistentky učiteľa. Pomáhajú prekonávať žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia počiatočné sociálne, kultúrne, jazykové bariéry, uľahčujú adaptáciu na školu, pomáhajú vyučujúcim s týmito žiakmi vo výchovno-vzdelávacom procese.

               Škola má školský klub. Vychovávateľka v školskom klube činnosťou podľa plánu práce vypĺňa voľný čas žiakov po vyučovaní a zároveň rozvíja ich danosti.

               Škola má výchovného poradcu, ktorý sa zúčastňuje pravidelných školení a porád. Jeho úlohou je pomáhať žiakom a ich rodičom pri umiestňovaní na ďalšie vzdelávanie. Vedie evidenciu prijímacieho konania, ale rieši aj výchovné problémy žiakov školy vo vzťahu k učiteľom, majetku i širšej verejnosti.

               Prácu učiteľov koordinujú vedúci metodických združení, pre všetky varianty vzdelávania na tejto škole. Pedagogickí zamestnanci sú kreatívni, ambiciózni, nároční na seba i na prácu žiakov. Vedenie školy podporuje snahu učiteľov priebežne sa vzdelávať v nových technológiách, vo využívaní moderných metód a foriem práce. 

               Na škole pôsobí aj zdravotník školy, ktorý absolvoval predprimárny kurz prvej pomoci, vedie evidenciu úrazov, zabezpečuje vybavenie lekárničky.

              Škola má aj koordinátora pre prevenciu, ktorý má na starosti prevenciu a ochranu detí pred drogovými závislosťami, fyzickým, alebo psychickým násilím a prejavmi šikanovania, taktiež koordinátora environmentálnej výchovy, ktorý má v škole kľúčové postavenie pre integráciu  prírodnosti   a gramotnosti do všetkých prírodovedných a spoločenskovedných predmetov, školských a mimoškolských aktivít a koordinátora finančnej gramotnosti,  ktorého cieľom je podnecovať pedagogických zamestnancov k aplikácií vhodných metód a foriem práce v edukačnom procese.

 

Škola ako životný priestor

             Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, dôraz kladieme na upravené a estetické prostredie tried, chodieb, zverejňujeme  informácie o aktivitách školy na   informačných tabuliach, nástenkách a na webovom sídle školy.

             Za veľmi  dôležité považujeme budovanie priateľskej atmosféry  medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi a medzi pedagógmi a rodičmi. V neposlednom rade sa snažíme pozitívne myslieť  a tak vytvárať bezstresovú atmosféru, kde sa všetci dobre cítia, žiaci chodia s chuťou do školy a tešia sa na zaujímavé formy vyučovania, kde učiteľ chápe žiaka, komunikuje s ním, rozvíja v ňom pocit spolupatričnosti, zodpovednosti a toleranciu.

 

 

Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

              Škola zabezpečuje zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie, poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a pravidelné školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci požiarnej ochrany, pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií.

              Tieto podmienky sú zaistené tým, že škola má mandátnu zmluvu s bezpečnostným technikom, ktorý zabezpečuje všetky potrebné školenia, má vypracovaný plán revízií a odstraňovanie nedostatkov podľa ich výsledkov. Škola má vypracovaný obsah poučenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pre žiakov, s ktorým sú oboznámení na začiatku školského roka a pred každou školskou akciou.

              Školenie BOZP musia pravidelne absolvovať všetci zamestnanci. Žiaci po príchode do školy sú pod dozorom službukonajúceho učiteľa a pomocného dozoru,  obuv a odev si žiaci odkladajú do šatní,  na chodbách je pred vyučovaním a cez prestávky zabezpečený pedagogický dozor. Univerzálnym informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka pre akcie poriadené v meste Lipany  a o každej ďalšej akcii školy konanej mimo mesta Lipany sú rodičia informovaní vždy novým Informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka.

             Škola má vypracovaný systém opatrení a smerníc, ktoré zaisťujú ochranu a bezpečnosť zdravia pri výchove a vzdelávaní:

  • školský poriadok

  • prevádzkový poriadok školy

  • vnútorný rozpis dozorov nad žiakmi

  • traumatologický plán a zabezpečenie prvej pomoci

  • evakuačný plán

 

Organizácia prijímania žiakov do špeciálnej základnej školy

 

              Postup pri prijímaní žiakov do špeciálnej základnej školy, upravuje § 7 a § 8 vyhlášky č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách. Podmienkou prijatia žiaka s mentálnym postihnutím a s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím do špeciálnej školy je psychologická a špeciálnopedagogická diagnostika v CŠPP.

              V prípade žiakov s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím sa vyžaduje aj odborná lekárska diagnostika (neurológ, psychiater, foniater, ORL, oftalmológ, ortopéd a podobne).

              O prijatí žiaka do špeciálnej základnej školy rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie (CŠPP) vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa a po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ školy je povinný pri prvom kontakte informovať rodičov o podmienkach prijatia.

 

Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

               Škola má dobrú a ďalej rozvíjajúcu spoluprácu so zriaďovateľom, MPC, CPPP, políciou, odborom sociálnych vecí pri MÚ v Lipanoch, Rómskym komunitným centrom, Mestským úradom v Lipanoch.

               Cieľom školy je čoraz viacej zapojiť rodičov do školského života, pretože spolupráca s rodičmi nie je na požadovanej úrovni. Rodičia sú pravidelne informovaní o živote v škole prostredníctvom školskej www stránky, na triednych aktívoch a počas konzultačných hodín. Zákonný zástupca môže školu navštíviť kedykoľvek v pracovnom čase. S rodičmi pracujeme aj na úrovni ZRŠ. Stretnutia sa konajú minimálne 4 – krát ročne. Riešia sa tu celoškolské problémy, ale aj práve na tejto pôde dochádza k prijímaniu návrhov pre ďalšie smerovanie školy. Oboznamujeme rodičov a hostí s úspechmi žiakov, možnosťami ďalšieho vzdelávania žiakov, s úrovňou dosiahnutých výchovno-vzdelávacích výsledkov.

               Radu školy tvorí 11 členov. Jej zloženie tvoria aj zástupcovia rodičov školy. Jej zasadania organizuje a vedie predseda Rady školy. Závery z jednotlivých zasadaní sú zdrojom pre riaditeľa školy pri organizácii školy, pri nakladaní s finančnými prostriedkami v nasledujúcom období a pri stanovení cieľov školy.

               RKC vedené manažérom Mgr. Markom Urdzíkom sa podieľa svojou účasťou na akciách organizovaných školou. Realizujeme spoločné prezentácie aktivít žiakov. Každoročne spoločne organizujeme MDD, Vianočnú besiedku a Veľkonočné tradície.

               Škola spolupracuje s Mestským úradom v Lipanoch hlavne v oblasti sociálnej. So Školským úradom v Lipanoch spolupracujeme pri napĺňaní a využívaní dotácií poskytovaných žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

                 

CHARAKTERISTIKA ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

 

              Za najdôležitejšiu úlohu nášho vzdelávacieho programu považujeme poskytnutie pevných základov všeobecného vzdelania všetkým deťom. ŠkVP vychádza zo všeobecných vzdelávacích cieľov a kľúčových kompetencií ŠVP a z koncepcie školy, ktorá naplňuje všeobecné vzdelanie a všestranný rozvoj osobnosti žiakov.

              Pri tvorbe učebných plánov budeme dbať na zmysluplnosť učenia, na jeho prepojenie so skutočným životom. Zameriame sa na praktické využitie toho, čo sa deti v škole učia a na osvojenie kľúčových kompetencií.

              Naším spoločným cieľom, ktorý sa prelína celou prácou školy v najrozličnejších podobách, je úsilie o rozvoj pozitívnych a zodpovedných vzťahov k sebe samému (naučiť sa vážiť si seba samého), ostatným ľuďom, spoločnosti a prírode. Výsledky, ktoré chceme dosiahnuť, musia byť vyjadrené v cieľoch. Ciele musia byť zrozumiteľné, časovo zvládnuteľné, reálne, merateľné a jednoznačne formulované.

              Na základe analýz súčasného a žiadaného stavu bude hlavným cieľom výchovy a vzdelávania všestranný rozvoj žiaka pri rešpektovaní jeho jedinečnosti a vytvorenie kladne pôsobiacej klímy.

              Škola sa tak stane inštitúciou otvorenou svojim klientom, ktorá bude schopná trvalo zlepšovať svoje pracovné výsledky. 

Náš Školský vzdelávací program je založený na :

  • zásade humanizácie výchovy a vzdelávania,

  • zásade rovnosti šancí v prístupe ku vzdelávaniu,

  • zásade uplatňovania národnej a európskej dimenzie,

  • zásade kvality vzdelávania vedúcej k nadobúdaniu kompetencií,

  • zásade tvorivého prístupu,

  • zásade plurality v poskytovaní vzdelávania,

  • zásade spojenia vzdelávania s reálnym životom. 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola
    Tehelná 23, 082 71 Lipany
  • +421 51 4573549
    mobil: 0911 092 233

Fotogaléria